КРАСНА ЛУЖИЦА И ДРУГЕ ПРИЧЕ

мојих српских отаца крај,

мојих блажених снова рај,

света су ми твоја поља!

Наши ђаци јесу креативни, домишљати и невероватно шармантни ако им то допустимо, ако им не намећемо само оне обрасце које ми сматрамо исправним. О развоју српског језика се учи на многим предметима, а Дан европских страних језика био је дивна прилика да се

српски језик стави у контекст осталих језика из нашег окружења, али и оних са којима се не срећемо у стварном животу често. Ученици ОШ „Свети Сава“ из Суботице били су ангажовани од почетка године на осмишљавању креативног начина презентовања различитих група европских  језика. Тај задатак је требало повезати и са Светским даном туризма који се обележава 27.9. Резултати истраживања и презентације су пријале и учесницима и посматрачима. Није било уобичајено, како то зна бити, да се у монотоној презентацији каже нешто што се може наћи на интернету, већ су у акцију „прискочиле“ и маме и баке, па су се јели лондонски колачићи, пио се енглески чај, од бабушкица до руских салата и руских капа...

Фритуле су хрватски покладни слаткиш, који је пријао свим учесницима својеврсног јавног часа који је имао за циљ да интегрише у наставни процес силне садржаје који су ученици повезали из различитих области – музике, књижевности, географије, историје... Била је то лепа прилика да се чује покоја мудрост на различитим језицима - португалском, руском, француском, италијанском, немачком... Било је и смеха, јер није било све беспрекорно, али то није реметило добру и радну атмосферу. Заблистали су и они ђаци који су, иначе, тихи и незапажени на часовима, којима је пријао овакав јавни наступ, али било је и оних који су се застидели од погледа својих другова. Све је било одлично и вредно труда, јер се чула чак и химна Лужичких Срба о којима, заиста, мало чујемо, учимо и на крају знамо. „Красна Лужица...“ поручују нам Лужичани који тако у химни својој описаше овај наш крај из кога су потекли.

„Искони бе слово“, рекоше Стари Словени.

„У почетку беше реч“. И на крају. Битно да је топла и пријатељска! Без обзира на ком је језику изговорена, разумећемо је ако нам се говорник обрати са поштовањем и благонаклоно.

Поздрав радосни до следећег сусрета са лепим речима.

Мр Миланка Станкић