PROGRAM PROFESIONALNE ORIJENTACIJE

profesionalna orijentacijaOd ove školske godine naša škola je ušla u program Profesionalne orijentacije. U avgustu mesecu je završena bazična obuka, a od 1. septembra započeta realizacija samog programa. Naime, projekat pod nazivom

“profesionalna orijentacija u Srbiji“ sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ, a podržava Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Ovaj program je predviđen za

učenike sedmih i osmih razreda osnovne škole. Ima za cilj da olakša učenicima donošenje odluke o izboru zanimanja. To se ostvaruje kroz pet koraka:

1. Samospoznaju

2. Informisanost o zanimanjima i karijeri

3. Kroz puteve obrazovanja

4. Realne susrete

5. Odluku.

Postupak samospoznaje obuhvata sledeće: otkrivanje interesovanja, vrednosti, veština, sposobnosti, očekivanja, a uključuje timski rad i rad sa roditeljima, takođe.

U našoj školi, učenici sedmih i osmih razredaće tokom godine proći radionice sa svojim odeljenjskim starešinama, ali i drugim nastavnicima na časovima redovne nastave. Na radionicama će učenici proći kroz pet modela ovog programa na zanimljiv i edukativan način. Sve ovo će im pomoći da bolje sagledaju sebe, svoje mogućnosti, želje i donesu pravu i realnu odluku o izboru srednje škole i zanimanja.

Psiholog