Извештај учесника у мобилности – први дан

WP 20171002 13 44 23 ProУчесници мобилности у понедељак преподне су започели своје активности предвиђене пројектом Мобилност за школе, програма Еразмус+,  посетом Валдорфској школи у Загребу. Директорица школе Ивана Вукелић Бонифачић дочекала је наше наставнике у просторијама школе при чему им је објаснила основе концепције рада и

педагошке принципе на којима се заснивају наставне активности  школе.

Прва карактеристика са којом су гости упознати је  значај покрета, моторичких активности, ритмичког вежбања, развијања чула, осећања, емоција, нарочито у нижим разредима због чега школско двориште има посебан значај и намену.

Карактеристичан предмет Валдорфске школе је еуритмија, уметност покрета.

На учеснике мобилности посебан утисак је оставила учионица првог разреда, како је они називају ,,покретна учионица“. У њој не постоји класичан школски намештај, већ такав који има вишеструку намену (седење, стајање, препреке, лавиринти и слично).

Осим тога, гости Валдорфске школе су обишли све разреде, а директорица их је представила наставницима и ученицима.

Специфичности школе које ће обезбедити учесницима у мобилности остваривање циљева предвиђених пројектом су тематска настава која се реализује по епохама, те  метода која се примењује у вишим разредима,, метода трокорака“- која подразумева оглед(елсперимент), размишљање о виђеном, а наредног дана је постављање питања, закључивање, имплементација решења.

Утисак о виђеном и доживљеном код  учесника у мобилности је допринео  да са радозналошћу ишчекују сутрашњи дан када ће поново присуствовати настави.